Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli

Projekt parku w Pogorzeli z 1884 roku

Utworzono dnia 04.12.2020

Archiwa i biblioteki w Polsce nadal skrywają wiele tajemnic, w tym tych związanych z naszym miastem i gminą. Dzięki nawiązanej współpracy między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Pogorzeli a Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, udało pozyskać się skany dwóch bezcennych dokumentów. Jest to projekt założeń krajobrazowych parku w Pogorzeli przygotowanych na okoliczność budowy pałacu. Plany te pochodzą z 1884 roku i przygtowała je w dwóch wersjach bydgoska firma Johannesa Larassa specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu pałacowaych parków i ogrodów.

Przypomnijmy, że budowniczym i pierwszym właścicielem pałacu w Pogorzeli był niemiecki deputowany ziemski Robert Rohrmann. W 1881 roku przez Pogorzelę przeszedł orkan, który dokonał ogromnych spustoszeń. W dobrach Roberta Rohrmanna wybuchł pożar powstały w wyniku uderzenia pioruna. Spłonęła wówczas duża owczarnia, ale także dotychczasowy drewniany dworek, w którym mieszkali – poprzednika dzisiejszego pałacu. To spowodowało, że Rohrmann przystąpił z rozmachem w 1882 roku do budowy pałacu stojącego do dzisiaj w tutejszym parku. Nową, reprezentacyjną budowlę musiała otaczać zieleń, alejki oraz okazały staw, dlatego też Rohrmann, zgodnie z ówczesnymi trendami i modą zlecił zaprojektowanie krajobrazowego parku, adekwatnego do stylu nowo powstającego obiektu.

Projekt powstał w dwóch wariantach: pierwszym, jako wstępny szkic oraz drugim jako finalne założenie przyjęte do realizacji. Uwagę przykuwają alejki, które do dzisiaj przebiegają przez park oraz sporych rozmiarów staw o regualrnch kształtach. Również otoczenie przed głównym wejściem do pałacu (od strony ulicy Parkowej i dzisiejszej szkoły podstawowej), było pięknie zaaraznożwanym ogrodem o symetrychnych kształtach.

 

Oprac. Damian Płowy

Projekt parku w Pogorzeli

Utworzono dnia 04.12.2020, 10:21

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Nasza Biblioteka

Biblioteka Narodowa

NPRCz

Instytut Książki

MKiDz

Centrum Archiwistyki Społecznej

ACADEMICA